Cenzura internetu v Číně - připravte se před cestou pořádně! (Návod)

13. 03. 2017 11:56:19
Když přijedete do Číny, tak záhy zjistíte, že internetové připojení je zde nesmírně problematické...

Mnoho stránek je zablokováno úplně (sociální sítě, známé zpravodajské portály, android store a mnoho dalších) a ty, které nejsou zablokované, jsou extrémně pomalé. Nejběžnější způsob, jak bojovat se špatným připojením, je používat VPN (Virtual private protocol). Zkusím vám přiblížit, proč ji v Číně budete určitě potřebovat a proč je dobrý nápad vlastnit VPN i na místech, kde není tak přísná cenzura internetu. Ano, i v České republice má používání VPN smysl.

Co je VPN

Nejprve trocha technického vysvětlení, které můžete klidně přeskočit. VPN šifruje připojení a anonymizuje přenášená data. VPN fungují jako tunely. Berou informace, které váš poskytovatel internetových služeb zasílá na webové stránky, a šifrují je. Hackeři, špioni a potenciální slídiči nemohou vidět, co děláte, a proto nemohou zakročit proti vašemu prohlížení. Díky tomu umí VPN odblokovat zeměpisná omezení a lokální cenzuru. Zní to složitě, ale je to úplně jednoduché.

Většina VPN poskytovatelů nabízí mnoho serverů, které jsou rozmístěné po celém světě. Pokud se k takovému serveru připojíte, navštěvovaný web si myslí, že se nacházíte v té zemi, kde se nachází váš VPN server. Díky tomu se řídí pravidly, jaké jsou platné v zemi, kde je váš server. Chcete-li sledovat americký Netflix, připojte se k libovolnému serveru v USA. Pokud chcete přístup k britské BBC, připojte k serveru se sídlem ve Velké Británii. Pokud chcete z ciziny sledovat hokej na českých stránkách, připojte se na český server. Chcete-li v Číně (nebo v jiných zemích s cenzurou) odblokovat blokovaný obsah, stačí se připojit na server země, kde není cenzura internetu. Čím blíže k Číně se ta země nachází, tím bude připojení rychlejší. Dobře fungují servery v Hongkongu, Koreji, Japonsku, Singapuru a na východním pobřeží USA.

Jak obejít cenzuru v Číně

Nejlepší na VPN je, že je neuvěřitelně jednoduché ji používat a vůbec nemusíte rozumět technice. Osobně doporučuji používat služby firmy ExpressVPN. Vyzkoušel jsem již několik poskytovatelů (VyprVPN, Astrill, StrongVPN a další), ale ExpressVPN je rozhodně nejspolehlivější a nejrychlejší. Existují i VPN služby zdarma (BetterNet, Hexanet), ale fungují pouze na mobilních zařízeních. ExpressVPN má aplikace na všechny druhy zařízení: Windows, Mac, iOS, Android a Linux. Stačí si stáhnout aplikaci, nechat ji nainstalovat potřebné profily a připojovat se jediným kliknutím.

POZOR, připravte si VPN před příjezdem do Číny. Pokud máte Android, přístup do obchodu s aplikacemi je zablokovaný a nové aplikace dostanete do telefonu jen velmi komplikovaně. I na jiných zařízeních to může být problém. Čína VPN nechává být, nesnaží se znemožnit lidem přístup na internet úplně, protože by to příliš uškodilo (s výjimkou velkých politických událostí a provincie Xinjiang). Vždyť i sama Komunistická strana má Twitter, Facebook a Youtube účet. Pro běžné netechnické osoby staví Čína překážky, aby se k VPN nedostaly. Jednou z nich je, že je velmi složité stáhnout si VPN přímo v Číně.

Čína umí udělat výjimky z cenzury. Velké korporace, mezinárodní konference, vojenské zóny, média, zóna volného obchodu v Šanghaji a mnohá další místa a události nemají cenzurovaný internet. Několikrát se mi stalo, že jsem přišel do hotelu, kde právě probíhala důležitá konference a nebylo tam žádné blokování internetu. Některé coworkingové kanceláře a malé lokální firmy si umí odblokovat internet pomocí VPN routerů.

Pokud jste na internetu závislí, můžete si nainstalovat několik VPN od různých poskytovatelů najednou. Já mám například v telefonu dvě VPN zdarma (BetterNet a Hexanet) a na telefonu i na počítači mám ještě dvě placené: ExpressVPN a VyprVPN. A v 95% případů používám zmíněný ExpressVPN.

Proč je VPN dobrá i u nás?

Všichni víme, že veřejné WiFi sítě jsou nebezpečné. Pokud se v internetové kavárně nachází hacker, stačí mu pár minut a je ve vašem počítači. Pokud však na veřejných sítích zapnete VPN, všechna vaše data jsou šifrovaná a chráněná. Můžete se tak například připojit i na svoje internetové bankovnictví, když sedíte v kavárně. Ale na domácí síti je to vždy nejbezpečnější.

Druhým důvodem je, že i u nás platí geografická omezení internetu – sledování seriálů na CBS, vysílání BBC a i některá videa na Youtube jsou blokovaná. VPN tento problém vyřeší za vás.

Stále nejste rozhodnutí?

To nevadí, můžete to vyzkoušet zdarma. Téměř všechny firmy nabízejí garanci vrácení peněz nebo zkušební lhůtu. Mnou doporučená ExpressVPN nabízí až 30 dnů záruku vrácení peněz bez otázek. ExpressVPN je lepší než konkurence, protože neomezuje přenesená data, má vlastní šifrování určené speciálně na Čínu, má servery ve více než 80 zemích na světě, má jedny z nejkrásnějších aplikací na trhu pro všechna zařízení a podporuje 3 simultánní připojení. Nakonec jen zdůrazním - pokud cestujete do Číny a chcete používat internet, potřebujete VPN! Nejde jen o sociální sítě. Jde o každou stránku, která se nachází mimo oblast Číny.

Chtěli byste vidět fotoreportáž z Pekingu? Zhlédnout ji můžete tady.
Jestli vás zajímá Čína, tak na mém facebooku najdete každý den jednu novinku. A informace můžete dostávat také e-mailem, v rámci mého newsletteru. Pro odběratele jsem připravil zdarma ke stažení dvojjazyčný čínsko-slovenský jídelníček typických šanghajských pochoutek a e-knihu Procházky čínskými pohádkami. Přihlásit se můžete zde.

Autor: Pavel Dvorak | pondělí 13.3.2017 11:56 | karma článku: 20.22 | přečteno: 2933x

Další články blogera

Pavel Dvorak

Tisíc let starý trh na karavanové cestě

Netušili jsme, že se při hledání ztracených světů vrátíme v čase. A to doslova. Dnes jsme celý den strávili na trhu, který se v historickém městě Shaxi pořádá každý pátek již více než tisíc let.

15.6.2017 v 11:52 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 278 | Diskuse

Pavel Dvorak

Schody, opice, schody, chrámy, schody, hory, schody...

Náš druhý den v Shaxi jsme plánovali ODDECHOVĚ. Čekal nás cyklistický výlet do parku Shibaoshan a procházky mezi 1300 let starými buddhistickými chrámy a sochami.

12.6.2017 v 7:00 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 151 | Diskuse

Pavel Dvorak

Jedno z posledních starověkých míst na čínsko-tibetské cestě

Nasedáme na malé autíčko pro sedm lidí, i když uvnitř je asi deset pasažérů. Poslední dva - babička s dítětem - seděli v kufru na našich zavazadlech. Všichni kouří a řidičova jízda nám nahání husí kůži. Nám to však nevadí.

8.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 155 | Diskuse

Pavel Dvorak

Jak jsem odhaloval ztracené světy Číny

Už dlouho jsem toužil jet čínskou divočinou, přespávat ve stanech a venkovských chrámech, pomáhat na venkově a vařit tamní jídla s místními.

5.6.2017 v 9:41 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 391 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jana Schlitzová

Točník

Jsem pod hradem Točník. U jezírka mám divný pocit, že je tu někdo se mnou. A taky že ano, pod mostem, naštěstí za branou v zrekonstruovaném medvědíně, na mě mžourá asi právě probuzený medvěd a za ním ještě jeden ...

22.2.2019 v 17:36 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 299 | Diskuse

Zuzana Palečková

Gabon 18 - Adieu

Ani se mi ten perex nechce psát. Taky o čem? Jak je to smutné, když se loučí matka s dcerou a babička s vnuky a nevědí, kdy se zase uvidí? A otec je na tom stejně? A já, kdy se tam vrátím já?

22.2.2019 v 4:47 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 338 | Diskuse

Jan Tomášek

Neuskutečněná cesta do Arménie

Arménie byla jedinou zemí, kterou se mi při návštěvě Kavkazu v druhé půlce 80tých let nepodařilo navštívit – i když z mého pohledu se jedná o zemi pravděpodobně nejzajímavější.

22.2.2019 v 2:57 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 245 | Diskuse

Martina Moudrá

Boudy nad Passo Monte Croce (Dolomity)

Pro pěší i cyklisty: mapy, fotky a popis cesty hustým lesem i mokřadem a pastvinou v průsmyku Monte Croce, rozkládajícím se v těsné blízkosti rakousko-italské hranice, mezi masivy Karnische Alpen a Dolomiti di Sesto.

20.2.2019 v 19:55 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 544 | Diskuse

Mirek Matyáš

Tesla se už nediví ...

... pokračování článku o tom, jak se jezdí s elektromobilem po USA - jsem sice slíbil na druhý den, ale trošku jsem nepočítal s časovým posunem. Když my spíme, tak v Oregonu mají den a když my máme den, tak spí zase oni ...

19.2.2019 v 23:59 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 998 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 988

Organizujem netradičné, unikátne, spoznávacie, ale aj dobrodružné expedície na čínsky vidiek a do prírody v malých skupinách na mojich stránkach www.cestycinou.sk

S čestinou mi pomáha copywriterka Kateřina Vlčková.

Najdete na iDNES.cz