Chlupatí krabi dazha a výlet na jazero Yangcheng

Suzhou, nejkrásnější město Číny. Proslavilo ho hedvábí, architektura vodních městeček, takzvaných čínských Benátek a Velký vodní kanál (UNESCO), největší vodní stavba lidstva ze 7. století, která funguje dodnes.  

Vodní kanál slouží kromě dopravy také na odvádění vody z vodnaté provincie Jiangsu na suchý sever. Celá provincie Jiangsu a okolí Suzhou je totiž plné močálů, řek a jezer. I proto zde vznikla vodní městečka. A jak to u vody bývá, jsou zde hlavní obživou „dary vody“. V nedalekých jezerech se chovají ryby, krevety, úhoři, krabi,... A právě krabi jsou největším lákadlem. Jde o jeden konkrétní druh, krabi dazha. Mají chlupaté nohy a klepeta, proto se jim říká chlupatí krabi.

I přesto, že jde jen o jeden druh, v očích Číňanů není krab jako krab. Podle domácích krabi z jezera Taihu a krabi z jezera Yangcheng (dvě nejznámější jezera vedle města Suzhou) chutnají úplně jinak. Respektive, krabi ze žádného jiného jezera nechutnají tak dobře, jako krabi z jezera Yangcheng. A proto je toto jezero oblíbenou destinací Šanghajčanů a lidí z okolních provincií. Ne na víkendový pobyt, ale pouze na večeři. Jen Číňané si totiž váží jídla natolik, že jsou schopní jet dvě hodiny autem na večeři a po večeři zase dvě hodiny zpět. Do jedné rybářské restaurace na břehu jezera Yangcheng jsme se vydali i my.

Co to vlastně jsou ti krabi dazha? Jak jsem zmínil, mají krásně chlupatá klepeta a ti nejlepší pochází z jezera Yangcheng. Toto jezero je však velmi malé. Kdyby všichni krabi, kteří se prodávají jako "krabi z jezera Yangcheng", byli opravdu odtud, nezbyl by tam už ani jeden. Je proto dost možné, že už jich v jezeře mnoho nežije. Většina z krabů se totiž v jezeře Yangcheng pouze vykoupala. Obchodníci přinášejí kraby z jiných jezer a do jezera Yangchang je vypouští, aby si tam zaplavali. Potom je znovu loví a prodávají je jako kraby z jezera Yangcheng, tedy draho. Blízko jezera Yangcheng leží ještě jedno důležité krabí jezero - Taihu. Je větší a není tak vytížené. A tak krabi v tomto jezeře nebývají jen "vykoupaní". V očích Šanghajčanů je proto lepší koupit si něco, čím si člověk může být jistý, že je originál. A dokonce i lépe chutnají.

Koupit kraba není jen tak. Je to jedna ze základních dovedností, kterou musí ovládat každá místní hospodyně. Pravidlo číslo jedna – je potřeba umět rozlišit kraby mužského a ženského rodu. Není to až tak složité, každý má úplně jinou kresbu na bříšku. Je třeba si také zapamatovat, kdy kupovat jakého. Jejich cena se mění. Samečci krabů jsou dražší na začátku podzimu, na konci podzimu jsou zase dražší krabí dámy. Cenu mění jejich tvrdost a samozřejmě velikost. Pravá šanghajská žena si každý kus ohmatá. Pokud má bříško tvrdé, znamená to, že je krásně vypasený. A tím pádem bude mít hodně masa. Měkké kraby hází zpět do kádě pro ty nezkušené, co přijdou po nich.

Zajímá vás Čína? Pak vám mohu posílat zajímavé informace newsletterem.

Autor: Pavel Dvorak | úterý 2.5.2017 9:43 | karma článku: 9,55 | přečteno: 220x
  • Další články autora

Pavel Dvorak

Čínské továrny

15.5.2017 v 7:00 | Karma: 22,26

Pavel Dvorak

Černé taxíky

24.4.2017 v 7:00 | Karma: 11,98

Pavel Dvorak

Šanghajská kola

18.4.2017 v 9:35 | Karma: 17,97

Pavel Dvorak

Taoistické hory Wudang

20.3.2017 v 7:00 | Karma: 11,15

Pavel Dvorak

Babičky na burze

20.2.2017 v 7:00 | Karma: 12,79

Pavel Dvorak

Život v Šanghaji

13.2.2017 v 13:08 | Karma: 14,98
  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1353x
Organizujem netradičné, unikátne, spoznávacie, ale aj dobrodružné expedície na čínsky vidiek a do prírody v malých skupinách na mojich stránkach www.cestycinou.sk

S čestinou mi pomáha copywriterka Kateřina Vlčková.

Seznam rubrik